Bugün - 16 Kasım 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   24°°C
 
KESDER TEPKİLİ “HAKSIZ REKABET İSTEMİYORUZ“Kemer esnafından Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edil..
MUHASEBECİ OLMAK DOKTOR OLMAKTAN ZOR

Muhasebeci Olabilmek, Doktor Olmaktan Daha Zor

Malimüşavir olmanın doktor olmaktan daha zor olduğunu belirten, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, muhasebeciler üzerine büyük sorumluluklar yüklendiğini söyledi.

Röportajlar Haberi - 02 Temmuz 2016 Cumartesi

(17:12)

Muhasebeci Olabilmek, Doktor Olmaktan Daha Zor

Malimüşavir olmanın doktor olmaktan daha zor olduğunu belirten, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, muhasebeciler üzerine büyük sorumluluklar yüklendiğini söyledi. Meslekdaşlarının yoğun çalışma temposu içerisinde olduklarını anlatan başkan Emrullah Tayfun Çavdar, “bizlerin işleri geciktirmeye, geç beyanname vermeye, izin kullanmaya, yakınlarımıza vakit ayırmaya, hatta ölmeye bile hakkımız yok. Meslek mensubu arkadaşlarımızın çalışma sistemi daha esnek hale getirilmelidir.” dedi.

 

Bu hafta konuğumuz Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar. Son yapılan oda seçiminde Çağdaş grubun adayı olarak Meslekte birlik grubuna karşı yarışan ve açık ara seçimi kazanan başkan Emrullah Tayfun Çavdar ile sektörün sorunları ve yapılabilecekler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

Aslen Denizli fakat Isparta doğumluyum. 63 yaşındayım. 1981 yılından beri sektörün içerindeyim. Yöneticilik hayatıma 2004 – 2006 yıllarında Oda saymanllığı ile başladım. Daha sonra oda sekreterliği görevini yürüttüm. Son yaptığımız seçimde Çağdaş grubun adayı olarak Meslekte Birlik grubu ile yarıştık. 7 üyeden oluşan odamızın 5 üyesi çağdaş grubun temsilcisi 2 üye ise Meslekte birlik grubunun temsilcisi olarak yönetimde yer alıyor.

Mesleğinizde yaşadığınız veya karşılaştığınız başlıca sıkıntılar nelerdir ?

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, zor bir meslek icra ediyoruz. Sorumlulukları sıkıntıları ve sorunları büyük bir meslek. Bir doktor 5 yılda okuyup hayata atılırken, aynı durum bir Malimüşavir için söz konusu olmadığını göreceksiniz. Günümüzde Malimüşavir olmak inanın doktor olmaktan daha zor. Üniversiteyi bitiriyorsunuz bununla kalmıyor Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adayları için staj süresi 3 yılı tamamlamak gerekiyor. Ayrıca sınava tabi tutuluyorsunuz 60 puan barajını aşmanız gerekiyor. Yıllarınızı alan bir durum. Sorumluluk isteyen, titizlik isteyen bir meslek diyebilirim.

Malimüşavirler Genelde Tatil yapamamaktan Şikayetçiler ?

Kanunla meslek mensuplarımıza sağlanan tatilin adı her ne kadar Mali Tatil olmasına ve yirmi günlük bir süreyi kapsamasına rağmen gerçek anlamda meslektaşlarımızın faydalanabileceği bir tatil değildir, meslektaşlarımız olağan zaman da yaptıkları işleri yine bu dönemde de yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu yıl Mali Tatil 01 Temmuz 2016  – 20 Temmuz 2016 tarihleri arasıda uygulanıyor. Üst birlimimiz olan TÜRMOB örgütlenmesi bugün, ülke genelinde 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir odası ile 8 Yeminli Mali Müşavir Odasına kayıtlı, 100 bin meslek mensubu, 20 bin stajyer ve 160 bin büro çalışanı ile sayısı 280 bine ulaşmıştır. Kanunla meslek mensuplarımıza sağlanan tatilin adı her ne kadar Mali Tatil olmasına ve yirmi günlük bir süreyi kapsamasına rağmen gerçek anlamda meslektaşlarımızın faydalanabileceği bir tatil değildir, meslektaşlarımız olağan zaman da yaptıkları işleri yine bu dönemde de yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Mali Tatil uygulamasından yani süreden şikayetçisiniz ?

Mali tatil uygulamas?ıda süre sıkıntısı var. Muhasebeci zamanında beyanname vermek zorunda. Gününü aksatma hakkı yok. Hata yapma hakkı yok. Bizlerin işleri geciktirmeye, geç beyanname vermeye, izin kullanmaya, yakınlarımıza vakit ayırmaya, hatta ölmeye bile hakkımız yok. Meslek mensubu arkadaşlarımızın çalışma sistemi daha esnek hale getirilmelidir. Çünkü beyanname verme süreleri mali tatilde 7 gün uzamakta iken, 1 Sıra Numaralı Tebliğde değişiklik yapan 2 Sıra Numaralı Tebliğle 5 güne çekilmiş ve meslek mensuplarımızın kanunla kazanılmış hakları ellerinden alınmıştır.  Gerçek anlamda bir mali tatil olabilmesi için, Temmuz ayına ait verilmesi gereken beyanname bildirimlerin (Haziran ve Temmuz aylarına ait )  Ağustos ayında verilmesi sağlanmalıdır. Muhasebe mesleği, ileri derece deneyim, bilgi birikimi,  üst düzey teknoloji kullanımı gerektiren, sürekli gelişen, yenilenen ve ekonomiye yön veren en önemli aktörleri arasında yer alan bir meslek dalıdır.

Bölgemizde yaşanan Özellikle Turizmci ve çiftçimizi etkileyen kriz ile ilgili neler düşünüyorsunuz ?

Ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasında yaşanan siyasi olumsuzluklar sebebiyle Antalya genelinde özellikle turizm ve tarım sektöründe ekonomik sıkıntıların oluşacağını  önümüzdeki süreçte turizmde rezervasyon iptalleri, tarım sektöründe sipariş iptalleri ve ekonomik kriz yaşayan firmaların çalışanlarını işten çıkarmaları nedeniyle ekonomik sıkıntıların artarak devam edeceği, yaşanan olumsuzluklardan etkilenen sektörler arasında ilk sırada meslek mensuplarımızın yer alacağını, bu yılın başında odamız tarafından tahmin edilerek, TÜRMOB’a müracaat yapılmış ve 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 13. maddesinde sayılan mücbir sebeplere dayanılarak; vergi mükellefleri için mücbir sebep ilan edilmesi, devlet teşviklerinden faydalanılması, kriz yaşayan firmaların bankalara olan borçlarının ertelenmesi veya yeniden yapılandırılması konularında Maliye Bakanlığının, ilgili Bakanlıklar ve TOBB ile görüşülmesi konusu talep edilmiştir.Hükümetin turizmcilere yönelik iyileştirmeyi düşündüğü projeler var m? ?

İlimizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle; Hükümet tarafından turizm sektörü için ekonomik paket açıklandı, fakat turizm sektörü ile içi içe olan sanayici, tedarikçi ve tarım sektörünün turizm sektöründen ayrı düşünülmesi sonucu, turizmdeki sorunun Antalya’nın genel ekonomik sorunu haline geldiği açıklamaları bizzat sektör temsilcileri tarafından yapılmakta ve Antalya için yeni bir ekonomik paket hazırlanarak turizm için saklanan desteklerin diğer sektörlere de saklanması talep edilmektedir. Son günlerde, komşumuz Rusya ile aramızda yaşanmış olan sorunları çözümümü kavuşturma noktasında karşılıklı olarak yapılan girişimleri destekliyor, iki ülke arasında tekrar kalıcı barışın tesis edilmesini temenni ediyorum. Haziran ayında, Hükümet tarafından yatırımları teşvik etmek için ön görülen düzenlemeler açıklandı. Getirilen teşviklerin neler olduğu basında detaylı olarak açıklandığı için onları burada tekrar etmenin gereği olmadığını düşünüyoruz. Burada özellikle vurgulamak istediğimiz;  parasal avantajlar sağlayarak yatırımları istediğimiz düzeye çıkarma şansımızın olduğu fakat ne yazık ki Ülkemizde istikrar ve Güvenliği yeniden tesis etmeden, Yurt içinde ve Çevre komşu Ülkelerle barışı sağlamadan kalkınmış bir ülkeye ve sağlam temellere oturtulmuş bir ekonomiye sahip olamayacağımız yönündedir.    

Zor bir meslek icra etti?inizi düşünüyor musunuz ?

Evet, gerçekten zor ve sorumluluk isteyen bir meslek icra ediyoruz.Zor bir coğrafyada ekonomik, siyasal ve sosyal sorunlarıyla uğraşan sıkıntılı olan ülkemizde işimiz kolay değil. Kendi içinde sorun üreten, mevzuatı sürekli değişen bir mesleği icra ediyoruz. Gelişmiş ülkelerde sorunların temel anahtarı mesleki saygınlıktır. Saygınlığının olduğu yerde ücret, tahsilat ve angaryalar gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. Önce meslek mensupları arasında saygınlık olmalıdır. Meslektaşlar birbirlerini rakip olarak değil, dost olarak görmeli, birbirlerini asla kötülememeli ve birbirlerine bilgiyi paylaşan dostlar ve yol arkadaşları olarak bakmalıdırlar.

e-fatura, e-defter, e-arşiv gibi uygulamalar sektörü nasıl etkiliyor ?

Mesleğimiz, içinde yaşadığımız süreçte e-fatura, e-defter, e-arşiv gibi yeniliklerle şekil ve içerik değiştirmektedir. Bu tür uygulamalarla defter tutma işlemlerinin biteceğini, zamanla mesleğimizin denetim sürecine gireceğini, hadlerin düşürülmesiyle yabancı denetim firmalarının bu işleri de yapmaya başlayacakları gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor. Bu gerçekler bizleri mesleki planlamamızı yeniden gözden geçirmeye zorlamaktadır. Bu anlamda mesleği icra eden bizlerin sürece ayak uydurmamız ve ayakta kalabilmemiz için ortaklık kültürünü geliştirmemiz, ofislerimizde kurumsallaşma ve uzmanlaşmaya önem vermemiz kaçınılmaz hal almaktadır. Genel toplam içerisinde yaklaşık ‰40 oranına ulaşmış bulunan bağımlı meslek mensuplarımızla ilgili olarak, ücretlerinin belirlenmesi, hak ettikleri ücretlerin alınmasının sağlanması, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi önceliklerimiz arasında olacaktır. Ayrıca işletmelerde muhasebe müdürlüğü unvanı sadece ruhsatlı meslek mensuplarına verilmelidir.

Staj süreleri ve bunların mali yönden iyileştirme çalışmalarınız var mı ?

Aday meslek mensuplarımızın stajları süresince karşılaştıkları özellikle ekonomik sorunların giderilmesi amacıyla SGK yükünün meslek mensuplarımıızın üzerinden alınması için kamuoyunun oluşturulması, projelerinin hayata geçirilmesi için gereken çalışmalar yapılacaktır. Yaşadığıımız mesleki sorunların ülke sorunlarından bağımsız olmadığını günümüzde doğal olarak mesleki sorunlarımız da ülke sorularıyla aynı oranda artmaktadır. Bizler demokrasi mücadelesi ile birlikte meslek mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.

Mükellefler ile sorunlar yaşıyor musunuz ?

Bizler mükelleflerimizle parasal işlerimizi aşmalıyız. Bizler camia olarak parasal işlerle uğraştıkça etik değerlerimizden uzaklaşıyoruz. Parasal işler bir defaya mahsu olarak sözleşme altına alınmalı ve işimize bakmalıyız.

 

Ülkemizde Kayıtdışı ekonomi kontrol altına alınabilir mi ?

Aslında kontrol altına alınabilir. Tabi bunun için siyasi irade şart. Kayıt dışı ekonomi ne kadar fazlaysa kayıt altına alınamıyorsa hiç bir şeyin önemi yok. Ülkemizde kayıt dışı ekonomi var. Bataklığı kurutmak için çaba harcanmalı. Fakat son 13 yılda 6 defa af çıktı. Şimdi burada borcunu ödeyenlerin günahı ne ? Bir yasa çıkarılmalı, hangi siyasi parti gelirse gelsin mali af çıkarmamalıdır.

 

Kayıt dışının önüne nasıl geçilir , Bunun için neler yapılmalıdır ?

 

Aslında bu zamanında başlatılan bir uygulama ile tam önlenecek derken sonradan sihir bozuldu. 2002 – 2003 yılında nereden buldun yasasının yürürlüğe girmesiyle bir girişim yapılmıştı. Sonradan bu yasa kaldırıldı. Aslında bu yasa uygulamaya konsaydı kayıtdışı ekonominin önüne geçilmiş olacaktı. Gelişmiş ülkelerde bunların örnekleri var. 7 bin liralık kredi kartı limitiniz var fakat 2 binlira aylık beyanname veriyorsunuz. Bunun önüne geçmenin tek yolu siyasi iradedir. Tabi siyasi partiler yasası değişirse bir çok şey rayına girecektir. Ülkemizde denetimsizlik siyasi partiler yasası ile başlıyor.

 

 

e-fatura, e-defter, e-arşiv e- beyanname gibi uygulamalar sektörün işini hafifletti mi ?

e-fatura, e-defter, e-arşiv e- beyanname e-imza gibi işlemler elbette sektörün işini kolaylaştırdı. Bütün beyannameler daha kolay yapılabililiyor. e- işlemler bizlerin işini her ne kadar kolaylaştırmış olsada bizim için ücretini almadığımız herşey bizim için külfet oluşturuyor.

Oda seçim sistemiyle ilgili dengesizlikler olduğunu daha önce açıklamıştınız Bunun hakkında ne söyleyeceksiniz ?Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası diğer odalarda olmayan bir seçim sistemiyle yarışıyor. Buda büyük debgesizliklerin olmasına neden olabiliyor. Bizim odamızda Nisbi temsil uygulaması var. Bizler bu uygulamanın son bulmasını istiyoruz. Nisbi temsilde her grup aldığı oyla temsil ediliyor. En çok oyu kim almışsa o yönetimi alması gerekir. Nisbi temsilde ise oy oranına göre üye seçiliyor. Ülkemizde bir siyasi parti iktidara geldiyse memleketin yönetimine o talip oluyor. Kalkıp muhalefet partileri de iktidara ortak olmuyor. Muhasebeciler odasında bir nevi koalisyon uygulaması oluyor. Biz bu yüzden ninbi temsil olayının son bulmasından yanayız.Hilmi ŞAHİNDiğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 2072

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

PEÇEN: SOSYAL ETKİNLİKLERE ÖNEM VERİYORUZ
ÖZTÜRK :TEKEL BİNASI YERİNE KAYMAKAMLIK İSTİYORUZ
MUHASEBECİ OLMAK DOKTOR OLMAKTAN ZOR
KIZ KARDEŞİ HAYAT VERDİ
ÜRAS: “KEMER İÇİN DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
TARİHİ DOKUNUN KORUNMASINI İSTİYORUZ
GAZETECİ MUAMMMER BAKIRCI'DAN İNCİLER
ALO KÜPELEME HATTI HİZMETE BAŞLADI

Diğer Haberler

ESKİ BAKAN ATSO'DA KONUŞTU
Sapan, “Erdoğan’ın turizmcisi halkı kaldırmak istiyor”
Tekirova Gazipaşa Deniz Ulaşımı
PAMUĞUN REKOLTESİ DÜŞTÜ
MMO'DAN KLİMA UYARISI
MEKİK VE ÜSTÜN’DEN ÖĞRENCİLERE YEMEK
Kadın çiftçiler ‘Gazipaşa’da kıyasıya yarıştı
İSTİFASINDAN MUTLUYUZ
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE HERKES GERÇEKLERİ BİLECEK-2

10.11.2019 19:41:39

Yazımıza geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN GÖÇ MERKEZİ ANTALYA

03.11.2019 11:49:26

Antalya Türkiye’nin en çok göç..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


GELİN, BERABER YARGILANALIM!KKTC Başbakanı Sayın Esin Tatar’a çağrımız: GELİN, TÜRK ..
En Çok Okunanlar
KKTC BAŞBAKANI KRİMİNAL ÇIKTI Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Cyprus Mail, KKTC Başbakanı Ersin Tat.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
15°°C - 24°°C
Pazar
17°°C - 24°°C
Pazartesi
16°°C - 23°°C
Salı
15°°C - 23°°C

Günün Sözü


Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22

UA-73076831-1