Bugün - 14 Aralık 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
DÜZEN “ZULÜMLER KARŞISINDA SUSMAYIN“Saadet Partisi İl Başkanı:"Ses ver, Türkistan, Endülüs olmas..
Demir, “DEĞERİMİ ÖLÜNCE ANLAYACAKLAR”

"Ben Alanya'nın tanıtım yüzüyüm, ama kıymetim öldüğüm zaman anlaşılacak" 

Alanyalı Oyuncu Zeki Demir“DEĞERİMİ ÖLÜNCE ANLAYACAKLAR” 

Alanya'nın Değirmendere köyünde doğan gazeteci oyuncu senarist ve yönetmen Zeki Demir, sanat hayatındaki başarı grafiğini her geçen gün artırarak yoluna devam ediyor.

Kültür-Sanat Haberi - 03 Şubat 2016 Çarşamba

(17:01)

"Ben Alanya'nın tanıtım yüzüyüm, ama kıymetim öldüğüm zaman anlaşılacak" 

Alanyalı Oyuncu Zeki Demir“DEĞERİMİ ÖLÜNCE ANLAYACAKLAR” 

Alanya'nın Değirmendere köyünde doğan gazeteci oyuncu senarist ve yönetmen Zeki Demir, sanat hayatındaki başarı grafiğini her geçen gün artırarak yoluna devam ediyor. 48 yaşındaki Demir, " ne yapıyorsam Alanya ve sanat için. Sanata da yerel yöneticiler gereken desteği vermeli, fakat vermiyorlar" dedi. Demir, arka arkaya dört projede birden yer alacağını ifade ederek  zamanın kendisine yetmediğini söyledi.

 

Haber : Hilmi ŞAHİN

 

 

KÖYDEN ÇIKTI, RENKLİ SİMA OLDU

 

Alanya'nın Değirmendere köyünde doğup büyüyen ve halen aynı köyde yaşayan gazeteci, oyuncu, senarist ve yönetmen Zeki Demir'in hayat öyküsü hayli ilginç. Sanat alanındaki başarı grafiğini her geçen gün artıran ve son dönemde yönetip çektiği filmlerle de gündeme gelen Zeki Demir, zamanla yarıştığını, zaman zaman çok yorulmasına rağmen sanat adına yaptığı çalışmaların tatlı bir yorgunluk olduğunu vurguladı. Demir, "birileri görmezden gelse de ben Alanya'nın tanıtım yüzüyüm. Kıymetim, öldüğüm zaman anlaşılacak" dedi.

 

YÖRÜK OYUNCU ZEKİ DEMİR

 

Yirmialtı yıldan bu yana yerel ve ulusal gazetelerde çalışan Alanyalı yörük kökenli gazeteci, oyuncu senarist ve yönetmen Zeki Demir, sanat hayatına Alanya Belediye Tiyatrosunda tam 22 yıl önce başlamış. Ünlü oyuncu Kamuran İnselel'in öğrencilerinden olan Demir, şimdilerde tiyatro grubunda olan Alanya belediyesine de hayli kırgın. "Alanya’ya kültür merkezi yapılması için çok mücadele verdik. Haberlerde yaptım, eylemler yaptık açıklamalar yaptık, sonuçta kültür merkezi yapıldı. Bizde o zamanlar Alanya Belediyesi bünyesinde oyunlar oynuyorduk. Belediye Başkanı o zaman Cengiz Aydoğan’dı. Hocamız da Kamuran İnselel hanım. Sonra Hasan Sipahioğlu belediye başkanı oldu. Sözde kültür merkezinde tiyatro akademisi açtılar ve gelen kursiyerleri temizlik işleri çalışanı kadrosunda gösterip işe aldılar. Sanırım 13 kişi bu  sözde temizlik işçisi adı altında kültür merkezinde yan gelip yatıyor. Ben ve benim gibi emeği geçen çok sayıda arkadaş ise kapıya konulduk." dedi.

 

ONBEŞ TİYATRO ESERİ, 50 FİLM

 

İlk sanat denemesinin Refik Erduran'ın Ayı Masalı isimli komedisi olduğunu ifade eden Demir, geçen zaman sürecinde 15 kadar farklı oyunla yüzlerce kez sahneye çıktığını ifade etti. Sinemaya ise ilk defa “Ah İpliler Vah İpsizler” isimli filmle başlayan Demir, aradan geçen yıllarda elliye yakın sinema televizyon filminde 15 kadar klipte ve üç belgeselde rol aldığını ifade etti.

 

ELLİ CİVARINDA FİLMDE OYNADI

 

Türk Sinemasında elliye yakın filmde rol alan Demir, Deli Dumrul, Kilink film serisi (  5 film), Memleket Meselesi, Kan Farkı, Ölüm Süvarileri, Hedef 5, Ağır Bedel, Kader Böyle İstedi, Bonzai Ölüm Meleği, Sevgi Emek İster, Kuma, Hayat Lisesi, Kara Davut, Bir Göçer Dansı,  Kafes, Kabakdan mı Dudakdan mı, Syedralı- Kutsal Avcılar, Harakles-Heykelin Sırrı, Ömer’in Doğuşu, Peygamberin Kılıçları, Karaova Düğünü, gibi filmlerde önemli karakterler üstlendi. Demir, TRT’de yayınlanan Yunus Emre isimli dizi’de Çığırtmaç Muslu rolüyle yer aldı. Filmlerde iş adamı, muhtar, baba, bahçıvan,  Baş komiser, bahçıvan, imam  gibi roller üstlendiğini söyleyen Demir, "Daha oynayacak çok karakter var. Var olduğum sürece oyunculuk yapmaya devam edeceğim" dedi.

 

ARTIK KENDİ YAZIP YÖNETİYOR

 

Yıllarca film setlerinde bulunan karakter oyuncusu Zeki Demir, artık kendi filmlerini kendisi yazıp yönetiyor. Türk Sinemasında ilk kez iki ikiz kardeşe Cennetin Oğulları isimli filmde başrol veren ve çeken Demir, ayrıca sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadına şiddete hayır temalı “Kayıp Aranıyor” isimli filmi de çekti . Gala 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Alanya’da gala yapacak. Demir, ayrıca alzehımır hastalığına dikkat çekmek için “Yorgun Bellekler” isimli filmi de çekip tamamladı. Demir'in çektiği filmler arasında “Şevketin Şansı” isimli komedi film ile bir emeklinin dramını anlatan “Şüphe” isimli filmde var. Bütün bu filmlerin senaryosu ve yönetmenliği Zeki Demir’e ait. Demir, yine senaryosu kendine ait olan “Oduncu Halil” isimli türkü filmini de Nisan ayında  Anamur da çekecek.

 

ARKA ARKAYA TEKLİF GELİYOR

 

Alanyalı karakter oyuncusu Zeki Demir, sürekli yeni projelerden teklif aldığını da ifade ederken, Antalya’da Alaattin Durmaz'ın TRT için çekeceği “Sevginin Bedeli” isimli dizi filmin yanı sıra,  Bilal Aksoy'un yöneteceği “İblisin Kitabı” isimli korku sinema filminde, Serdar Bardakçı'nın yöneteceği korku sinema filmi Kuyu da, Hamit Şahin'in yöneteceği “Öfke” isimli drama da rol alacak. Demir, "Var olduğum sürece oyuncu olarak kalmak istiyorum. Daha oynayacağım çok rol var." dedi.

 

YEREL MİLLİYETÇİLİK YOK

 

Demir, ayrıca Alanya’nın yerel yöneticilerine sitemde bulundu. Demir, "Yıllardır tiyatro yapıp, filmlerde oynuyorum. Aslında ben Alanya'nın tanıtım yüzüyüm. Yedi kaymakam, beş belediye başkanı gördüm, hiç biri, gel bakalım buraya, bir çay içelim, sen neler yapıyorsun, al şu teşekkür belgesini de duvarına as, demedi. Bu yönden kırgınlığım var.  Kimlere, nelere ne kadar ilgi gösterdiklerini, destek verdiklerini, dışardan gelen renkli simalara nasıl ilgi gördüklerini görüp üzülüyorum. Onlar misafir oluyor, bense, ha şu bizim Zeki oluyorum. En çok da bu beni üzüyor. Oysa yerel yönetimler, kültür, sanatın her alanında emek veren yerel değerlerine sahip çıkmalı. Yerel milliyetçilik budur. Bu yıl “Zeki Demir öyküleri” adı altında birde hikaye kitabım çıkıyor. " dedi. Diğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 1599

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Kültür-SanatHaberleri

GÖYNÜK'DE TSM KONSERİ
''Venüs heykelciği'' tanıtıldı
TEKİROVA?DA BAYRAM BAŞKA
Kepez Belediyesi’nden maceralı sömestr hediyesi
KÜLTÜRÜMÜZLE ANILMAK İSTİYORUZ
Başkan Akaydın Gündoğmuş’ta
BANU AVAR SÖYLEŞİSİNE İLGİ
Ünal Aysal Anadolu Öğretmen Lisesinden Eğlenceli Veda

Diğer Haberler

Muhsin Yazıcıoğlu dualarla anıldı
HAKAN AYSEV ANTALYA DOB SAHNESİNDE
"COŞKUYU ÖZLEMİŞİZ"
CHP Antalya’dan Çallı kavşağı açıklaması
Eşen Çayından Kaledıran Çayına Kadar 1 Milyonluk Bir Gücüz
Tarihi yapılarda bakım çalışmaları sürüyor
HAYDİ TÜRKİYE, VURDUĞUNUZ GOL OLSUN
ÖZGÜR KURGA YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI YÖREX'DE
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KAÇAK EVDEN SONRA, KAÇAK ÜST GEÇİTKaçak ev, Kaçak otel, kaçak dükkan, Gül'de y..
En Çok Okunanlar
KEMER DADAŞINI KAYBETTİ Kemer'de çevresini hep güldüren Dadaş abimiz bu defa ü.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
11°°C - 15°°C
Pazar
11°°C - 17°°C
Pazartesi
9°°C - 21°°C
Salı
9°°C - 19°°C

Günün Sözü


Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19

UA-73076831-1