Bugün - 07 Aralık 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   18°°C
 
MİLLİ SERVET ÇÜRÜYORBüyük umutlarla yapımı tamamlanan Alanya Konaklı Kongre Merkezi 6..
SARIHACILAR’A “ÇEKÜL” YETMEDİ

Akseki evleri yok oluyor.

Turizm Haberi - 23 Temmuz 2015 Perşembe

(21:18)

Akseki evleri yok oluyor...

1900’lü yılların başında kara taşımacılığının kervanla sağlandığı yıllarda yaklaşık 700 hanenin bulunduğu köyde şimdilerde sadece 7 aile yaşamakta. İşlemeli kapı ve pencereleri, oyma pervazları, işlemeli gömme dolaplarıyla dikkat çeken evler bir bir yıkılıyor.
Akseki’nin 800 yıl önce kurulan Sarıhacılar Köyü, Osmanlı mimarisi tarzında yapılan yaklaşık 400 yıllık düğmeli evleri, tarihi camisi ve İpek Yolu ile turistlerin ilgisini çekiyor. Mimarisiyle dikkat çeken köy, 2007 yılında Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca, ’Korunması Gerekli Kültür Varlığı’ olarak tescil edildi.
7 BÖLGE 7 KENT
Koruma altına alınan köyde alternatif turizmin gelişimini sağlamak için Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Antalya Mimarlar Odası işbirliğiyle bir proje başlattı. Doğu Anadolu'da: Kemaliye, Güneydoğu Anadolu'da: Midyat, Orta Anadolu'da: Talas, Kuzey Anadolu'da: Kastamonu, Güneybatı Anadolu'da: Akseki, Batı Anadolu'da: Birgi, Marmara bölgesinde: Mudanya ile birlikte ’7 Bölge 7 Kent’ projesi kapsamında tarihi düğmeli evlerden 10’u restore edildi. Bu evler turizmin hizmetine sunulurken, geri kalan onlarca tarihi yapı, yok olmaya terk edildi.
700’den 7 HANEYE
1900’lü yılların başında kara taşımacılığının kervanla sağlandığı yıllarda yaklaşık 700 hanenin bulunduğu köyde şimdilerde sadece 7 aile yaşamakta. İşlemeli kapı ve pencereleri, oyma pervazları, işlemeli gömme dolaplarıyla dikkat çeken evler bir bir yıkılıyor. Eski halinden eser kalmayan düğmeli evler, ilgisizliğin yanında hırsızların da kurbanı olmaya başladı. Evlerdeki el emeği antika değere sahip kapı, pencere ve dolapları sökerek götürenler, tarihi evleri adeta talan ediyor.
GÖNÜLLÜ REHBER İMAM
İstanbul merkezli bir şirketin personeli köyün imamlığını gönüllü rehberliğini üstlenmiş. Eşiyle birlikte köye gelenlere hizmet vermeye çalışıyor. Ancak, Evlerin tarihi değere sahip olduğunu bunu bilen fırsatçıların tarihi yapıları talan ettiğini iddia etti. Pek çok evin yıkıldığına işaret ederken, "Sağlam olan evlerin kapı, pencere, dolap, davlumbaz, tavan göbekleri çalınıyor. İşlemeli olan bu eserleri kimin çaldığı belli değil. Evlerin talan edilmesi beni çok üzüyor. Tarihi köyün korunması lazım. Böyle devam ederse köyde sağlam ev kalmayacak" diyor.
Bir tarih, bir değer göz göre göre eriyip gidiyor. İmamın verdiği bilgiler doğrultusunda sıkıntının özüne ulaşmaya çalışıyoruz. Neden burası da diğer örnekler gibi bir turizm merkezi haline gelemiyor, bunca bölge zengini neden buradan bir ev alıp restore ettirmiyor? Sorusuna yanıt ararken, burada bir evin restorasyon projesinin çok ama çok pahalı olduğunu öğreniyoruz. Yıkıntı arasında gezerken gözümüze “batan” yepyeni bir taşevi anımsıyoruz. Köydeki eski, bir de onarılmış evlerle doku uyuşmazlığı yaşayan bu yapıyı anımsatıyoruz.
Duruk ailesinin olduğunu öğreniyoruz. Bölgeye hayat veren, Türk askerine tesis kazandıran ailenin burada tarihi dokunun yaşaması için katkı koymak varken tam tersi yolu tercih etmesini anlayamıyoruz. Daha sonra konu üzerinde çalışırken bir gerçekle yüzleşiyoruz. Duruk ailesinin buradaki proje danışmanı, bir zamanlar anıtlar koruma kurulunun bu köyün envanterinde sorumlu olarak çalışan kişi. Israrla isim yazmıyoruz. Derdimiz “kişi” değil. Yok olan bir tarih. Ve nasıl yok olduğuna dair ipucu verebilmek.
NEDİR BU “7 BÖLGE 7 KENT”
Başlangıç Yılı: 1998
Gerekçesi: Ülkemizde, 20. yüzyılın ikinci yarısında, birbirini izleyen olaylar, değer ölçülerimizin yanısıra doğal zenginliklerimizin de "gücünün ve çeşitliliğinin" yitirilmesine yol açarken, "tarihsel-kültürel varlıklar" da hızla nitelik değiştiriyordu. "ÇEKÜL" de bir araya gelenler, önce "Kendini Koruyan Kentler" başlığı altında sürdürdükleri çabalarını, işte böyle bir ortamda, "7 Bölge 7 Kent" projesine yönelttiler. Türkiye'nin 7 bölgesinden seçilen pilot noktalardan başlayıp, tüm ülkeye yayılması amaçlanan projeye katılımlar kısa sürede birbirini izledi. Önce "Çevre ve Kültür Evi" olarak işlevlendirilecek bir tarihi yapı restorasyonu ile başlayan, sonra sokak, mahalle ve kente sıçrayan "koruma, değerlendirme ve yaşatma" eylemi, "7 Bölge 7 Kent" projesi ile "kentlerden havzaya, bölgeye ve ülke bütününe yayılacak" yeni bir hareketi böyle başlattı.
"7 Bölge 7 Kent" projesinin sistem ögeleri:
• Kentleri besleyen tarihi-doğal çevre ile birlikte plana kavuşturmak,
• "Çevre ve Kültür Evi" ni merkez kılmak,
• Projeyi "İnsan" malzemesinden soyutlamamak,
• Projeyi "Eğitim" (yaz okulları, eğitim paket programları ..v.b.) ile desteklemek.
Bu yaklaşım, ÇEKÜL'ün "Doğa- Kültür- İnsan" üçlüsü ilkesinin bir gereğidir.
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, kurumun internet sayfasında projenin oluşum ve işleyişi ile ilgili düşüncelerini uzunca anlatmış Biz özetleyelim dedik.
"ÇEKÜL Vakfı"yetkilileri, geçmişteki birikimleri de dikkate alarak, Doğu Anadolu'dan Kemaliye'yi, Güneydoğu Anadolu'dan Midyat'ı, Orta Anadolu'dan Talas'ı, Kuzey Anadolu'dan Kastamonu'yu, Güneybatı Anadolu'dan Akseki'yi, Batı Anadolu'dan Birgi'yi, Marmara bölgesinden Mudanya'yı seçerek, "kentlerden havzaya, bölgeye ve ülke bütününe yayılacak" yeni bir hareketi başlattılar.
"Doğa-insan-kültür" ilişkisinin sağlıklı birlikteliğinin yarattığı birikimlerin, kentsel dokunun bütününe, mimarlıktan el sanatlarına, üretimin her evresine uzanan sonuçlarının ortak değerlendirilmesini de amaçlayan "7 Bölge 7 Kent" projesi, aynı zamanda "bilim-düşün-sanat" insanlarının yaratıcı varlıklarını da dikkate alıyor. Yaşamın sınırlarının zorlandığı günümüz dünyasına "kentlerin yeniden esin kaynağı olma hedefini", gündeminin öncelikli maddelerinden biri olarak görüyor.
"Yerelden ulusala ve evrensele uzanan çizgide" köklü dayanakların başında, sanatsal-kültürel birikimlerin ağırlık kazanması, onların yarattığı ortamın kentlerde egemen olması, aynı zamanda geçmiş değerlerin geleceğe sağlıklı aktarıldığının da işareti anlamına geliyor. İnceliklerle yüklü yaşanabilir kentlerle "sürekliliğin pekiştirilmesi", diğer yerleşme yerlerine "örnek oluşturması", herkesin ortak beklentisi olarak gözüküyor...
"Kemaliye-Midyat-Talas-Kastamonu-Akseki-Birgi-Mudanya", çeşitliliğe dayalı benzerlikler-ayrılıklarla yüklü kent dokularını, Anadolu'nun özgün özellikler içeren varlıklarını, önemleri oranında yaşatabilirlerse, ülkemiz "kültürel kimliğinin gücünü" o oranda dünyaya yansıtabilir. Bunun havza ve bölge boyutuna taşınması, "7 Bölge 7 Kent" örneğinden kalkarak kentler arasında yeni dayanışma ağı kurulması, Türkiye'nin dünya coğrafyasındaki özellikli yerini koruduğu anlamına gelmektedir.
Yirmibirinci Yüzyıl’da böylesi bir süreçte, "yaşanacak kimlikli kentler arasına girebilmek" ise, bu ve benzeri kentlerin kendilerini ve özelliklerini titizlikle korumalarına bağlı. Kentlilerin, yaşadıkları yerin "ayırıcı niteliklerinin bilincinde davranmaları", dünyada artık temel bir ölçü olarak görülmekte...

Haber: Nizamettin ÖZMENDiğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 1366

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TurizmHaberleri

SICAK DERT DEĞİL!
YENİ YILDA SAKLIKENT’TE KAR BEREKETİ YAŞANDI
PATARA'DA 5 TL. SIKINTISI
GÖYNÜK'TE ESNAF'A ÇÖZÜM YOLU
SARIHACILAR’A “ÇEKÜL” YETMEDİ
Alanya farkını gösterdi
Acar’dan Konyaaltı Sahili İçin Tahsis Tepkisi
TURİZM’E 110 GENÇ DAHA KAZANDIRILDI

Diğer Haberler

KARDEŞ KENTLER KONFERANSI
Phaselis-Myra-Andriake Resim ve Çizim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu
ILICAK 28 ŞUBATI ANLATTI
BAŞKAN TOPALOĞLU, ÖZEL ÇOCUKLARLA EBRU SANATI YAPTI
PAZAR AÇILIYOR
CEMEAT AK PARTİ'DEN İNTİKAM MI ALIYOR ?
Kepez Şaha Kaşkacak
ALEXEY SHİVANOV’DAN YÜCEL'E ZİYARET
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE PARAZİTLER ÇOĞALIYOR

01.12.2019 18:05:43

Bu haftaki köşe yazımı iki başlık altında sizlere aktar..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


HASTANE Mİ YOKSA RANT MI ?Vatandaş noktayı koydu. Hastane değil Seyir Terası Olsun… 5 Yıldır ..
En Çok Okunanlar
BU NEYİN ÖFKESİ? Lağv edilen Yeni Kemer Belediyespor Kulübü Başkanı Ömer Bili.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
9°°C - 18°°C
Pazar
9°°C - 20°°C
Pazartesi
10°°C - 19°°C
Salı
10°°C - 18°°C

Günün Sözü


İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23

UA-73076831-1