Bugün - 17 Ekim 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   27°°C
 
BU FİRMALARDAN SAKIN YEMEYİN İÇMEYİN!Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün, insan sağlığını tehlikeye d&..
En Özel Festival başladı

Başkan Türel “Antalya’yı gerçek bir engelsiz şehre dönüştürüyoruz”

Özel Çocuklar Bilim, Sanat ve Spor Festivali’nde (ENFEST) engelli öğrencilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya’yı gerçek bir engelsiz şehre dönüştürüyoruz” dedi.

Kültür-Sanat Haberi - 07 Mayıs 2015 Perşembe

(21:05)

Başkan Türel “Antalya’yı gerçek bir engelsiz şehre dönüştürüyoruz”

Özel Çocuklar Bilim, Sanat ve Spor Festivali’nde (ENFEST) engelli öğrencilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya’yı gerçek bir engelsiz şehre dönüştürüyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi  Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) işbirliğinde düzenlenen ENFEST, Cumhuriyet Meydanı’nda geçit töreniyle başladı. Töreni, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eşi Ebru Türel, Ak Parti Antalya Milletvekili Adayları Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç ile çok sayıda vatandaş izledi.

Antalya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Denizli ve Konya’dan 20 özel eğitim okulu, 170 özel eğitim sınıfından 1700 engelli öğrencinin katıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu. Geçit töreninde Antalyalıları selamlayan her engelli gurubundan özel öğrenciler, semazen, halk oyunları ve dans gösterileri sundu. Açılış töreninde işitme engelli öğrenciler İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudu. Görme engelli bir öğrencinin okuduğu “Bana renkleri anlat anne” adlı şiir duygusal anlar yaşattı. Özel öğrenciler, alkış yağmuruna tutuldu.

MELEKLER BAYRAMI

Törende engelli öğrencilere seslenen Başkan Menderes Türel, “Antalya'ya böyle bir güzel gün yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Özel çocuklarımız benim için Allah'ın melekleridir, Allah bizi onların eliyle sınamaktadır. Sayenizde bugün Antalya melekler şehri oldu, bu festivalimiz de melekler bayramı oldu. Bu festival son derece güzel, hayırlı, örnek bir festivaldir. Çocuklarımızın eğlenmesi bizim için en büyük mutluluktur, bahtiyarlıktır” dedi.

ENGELSİZ ANTALYA

“Antalya’yı gerçek bir engelsiz şehre dönüştürüyoruz” diyen Türel şöyle konuştu: “Geçen yıl Belediye başkanlığı öncesinde engelli kardeşlerime ne söz verdiysem bugün fazlasıyla yerine getirmiş olmanın gururuyla konuşuyorum. İşte 2009 yılında yüzde 95’i tamamlandığımız Engelli Rehabilitasyon Merkezimizi 5 yıl sonra ihmal edilmiş bir şekilde bulduk. Hemen gerekli tadilatları yaptık. Hiç kullanılmayan açık yüzme havuzunu faal hale getirdik. Fizik tedavi ünitelerini hizmete soktuk. Artık bu merkez, özel öğretmenleri, iş atölyeleri, spor kulübü ve rehabilitasyon merkezi ile en güzel şekilde hizmet veriyor. Atölyelerde iş öğretip kardeşlerimizi meslek sahibi yapmak istiyoruz. Anne ve babaların çocuklarını gönül rahatlığı ile günde 8 saat emanet edebileceği bir merkez haline getiriyoruz. 5 yılda yapılmayanı 1 yılda yaptık, çünkü bu bizim için en önemli hizmetlerden birisiydi.”

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bütün proje ve yatırımları gelecekte çocukların güzel yaşaması için yaptıklarını ifade eden Türel, “Gece gündüz çocuklarımız, gençlerimiz daha güzel bir gelecek görsün diye çalışıyoruz. Bütün projelerimiz, bütün yatırımlarımız gelecekte çocuklarımızın güzel yaşaması içindir. Yatırım yapmayan, proje üretmeyen bir şehir, bir ülke geri gider. Bu sebeple biz çok çalışacağız, üreteceğiz ki, çocuklarımızın geleceği güzel olsun” diye konuştu.

İlk kez Engelsiz Yaz Okulu açtıklarını, Engelli Sporcular Şenliği düzenlediklerini hatırlatan Türel engellilere yönelik hizmetleri şöyle anlattı: “Geçen yıl  Konyaaltı sahilinde Antalya tarihinde ilk kez  engelli rampaları yaptık ve  özel şezlonglarla hizmet başlattık.  Artık her projemizin engelliler tarafından da kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapacağız.  “Engelsiz Tatil” projesiyle ilçelerimizdeki engelli kardeşlerimizi, çocuklarımızı ve ailelerini kapsamında 3 gün Antalya merkezde ağırladık. Tarihi ve turistlik mekanları gezdirdik. Akvaryumu gördüler, Yunuslar gösterisini izlediler, denize girdiler, lunaparkta eğlendiler.”

ENGELSİZ EVLER

Engelsiz Evler Projesi’yle engelli vatandaşların evlerinde hayatı kolaylaştıracak düzenlemeleri yaptıklarını belirten Türel, “Engelli vatandaşlarımızın konutlarına giriş rampaları yapıyoruz. Kapı girişlerinin düzleştirilmesini ve kolaylaştırılmasını sağlıyoruz. Engelsiz şehir, engelsiz ev hedefiyle çalışıyoruz. Engelli Danışma Merkezimiz 1210 engelli vatandaşımıza doğrudan hizmet veriyor. Engelsiz taksi hizmeti veriyoruz ve engelli kardeşlerimizin sağlık, eğitim hizmetlerine ve sosyal hayata erişimlerini sağlıyoruz. Bunlar henüz 1 yılda yaptıklarımız” dedi.

HALKIMIZIN HİZMETKARIYIZ

“Az laf çok iş. Başkaları konuşur, biz yaparız” diyen Türel, “Biz her zaman engellilerimizin, özel çocuklarımızın ve kardeşlerimizin, yardıma ihtiyacı olanın yanında olacağız. Biz engelli, engelsiz halkımızın hizmetkarıyız. Devlet milletin hizmetkarıdır. İşte bu anlayışla Valiliğimiz, Milli Eğitim, gençlik ve Spor bakanlığımız, Üniversitemiz el birliğiyle dört koldan hizmet için yarışıyoruz” şeklinde konuştu.

ENGELSİZ TÜRKİYE ENGELSİZ ANTALYA

Türkiye’nin son yıllarda engellilere ve ailelerine destek konusunda büyük mesafe altıdığına dikkat çeken Türel sözlerini şöyle tamamladı: “Burada Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığımıza ve diğer kurumlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Son 10 yılda engelli öğrenci sayısı, işe yerleştirme sayısı, engelli maaşı alan kişi sayısı 5 kat artmıştır. Ödenen maaş hacmi ise 50 milyon liradan 1 milyara çıkmış, yani 20 kat artmıştır. Evde bakım hizmetinin geçmişte adı bile yoktu. Geçen yıl evde hizmete verilen bütçe 3 milyar lirayı aşmıştır. Engelli Türkiye engelsiz Türkiye oluyor, engelli Antalya engelsiz Antalya oluyor.

 

Festival boyunca engelli öğrencilerle ve aileleriyle yakından ilgilenen Başkan Menderes Türel, sorunlarını dinledi.Diğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 1005

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Kültür-SanatHaberleri

GÖKCE, ŞENLİĞİNE KATILDI
Osmanlı Alanya Arşivi Araştırılıyor
YILDIRIM, “CUMHURİYETE HER ŞEYİMİZ FEDA”
YOZGATLILAR “ARAP AŞI'NDA“ BULUŞTU
ÜRAS?TAN EĞİTİME DESTEK
NOEL BABA TAKDİR ALIYOR
EĞİTİMDE YER DEĞİŞİKLİĞİ SANCISI
Hayır Çadırı Kermesi 23 Nisan Parkı’nda

Diğer Haberler

Yenigöl Mahallesi Çanakkale’ye Gidiyor
MANAVGAT GÜZELLEŞİYOR
Büyükşehir’den bir prestij cadde de Aksu’ya
HAZIRLIKLAR TAM GAZ
FRANSA'DA GÖRÜŞÜRÜZ
Türel’den Antalyaspor’a destek ziyareti
ALANYASPOR TEPECİK'E PATLADI 5-1
LARASPOR 2-2 KORKUTELİ BLD.
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN SiYASET DEĞiL DALLAS OLMUŞ

06.10.2019 23:21:05

Siyaset Turkiye'de olduğu gibi Antalya'da da deyim yerindeys..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KARALAMA KAMPANYASI TUTMADI Orman işletme şefine siyasi mobbing tepkiye neden oldu. Alanya Orman..
En Çok Okunanlar
İyi Parti, Konyaaltı'ndan büyümeye başladı İyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanlığı, Konyaaltı Kent Meydanı'nda &uum.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
19°°C - 27°°C
Cuma
18°°C - 27°°C
Cumartesi
20°°C - 26°°C
Pazar
18°°C - 27°°C

Günün Sözü


Adını aşk koymuşlar."


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17

UA-73076831-1