Bugün - 17 Kasım 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   26°°C
 
TÜRKİYE MOTODRAG ŞAMPİYONASI KEPEZ’DEKepez Belediyesi’nin Odabaşı Mahallesi’nde açtığı Kepez ..
İNGİLİZLER PUSUDA BEKLİYOR

İngilizler basını KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın peşini bırakacağa benzemiyor

Asil Nadir’i bir İngiliz oyunuyla İngiltere’de yargılattıran ve ömür boyu ceza alması gerekirken, 28.

Siyaset Haberi - 05 Kasım 2019 Salı

(18:37)

İngilizler basını KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın peşini bırakacağa benzemiyor

Asil Nadir’i bir İngiliz oyunuyla İngiltere’de yargılattıran ve ömür boyu ceza alması gerekirken, 28.8 milyon sterlin para cezası ile 10 yıl hapis cezasıyla kurtaran İngiliz Polisi, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a pusu atmış durumda. İlk yurt dışı seyahatinde ters kelepçe yapılması an meselesi. Olay netleştikçe Sayın Tatar için çember daralıyor, gözler pür dikkat Sayın Cumhurbaşkanı’na çevriliyor.

Asil Nadir Neden Yakalandı

Kuzey Kıbrıs’dan, kefaletle bırakılacağı, ceza almayacağı, hatta milyarlarca sterlin tazminat kazanacağına ikna edilerek Londra’ya gelmesi sağlanan Asil Nadir, Polly Peck savcılarının 13 örnek hırsızlık suçlamasından, Old Bailey mahkemesinden ömür boyu hapsi beklenirken, 28,8 milyon sterlin çalmaktan 10 yıl hapis cezasıyla kurtuldu.

KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar Neden Yakalanmıyor?

 Ancak aynı dosya içinde milyonlarca sterlin parayı Asil Nadir’in akrabaları üzerinden taşıyan Ersin Tatar, KKTC’de başbakanlık yapıyor. Diplomatik kaynaklarda aldığımız bilgiye göre, İngiltere’nin, Ersin Tatar’ın yakalanıp iade edilmesini talep edememesinin sebebi, tanımadığı ve Türk işgalinde kabul ettiği KKTC’de olması. İngiltere bunu yaparsa diplomatik olarak Kıbrıs’ı tanımış olacak. Eğer Ersin Tatar, KKTC Cumhurbaşkanı seçilirse ilk yurt dışı seyahatinde İnterpol tarafından yakalanması an meselesi. Türkiye, Sayın Tatar’ı yem olarak da kullanıp, İngiltere’nin KKTC’yi tanımasına kapı aralayabilir.

Olayın Geniş Özeti

Diplomatik kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, SFO direktörü Richard Alderman, 380 milyon sterlinin üzerinde büyük bir paranın hırsızlığıyla suçlanan, 76 çeşit hırsızlık ve sahte muhasebe suçunun işlenmesinden 22 yıl sonra,  Asil Nadir’le bir anlaşma yaptı. İngiltere tarafından tanınmamış bir bölge olması dolayısıyla, Ağır Dolandırıcılık Dairesi (SFO)'nin erişemeyeceği, İngiltere’ye göre Türk işgali altındaki Kuzey Kıbrıs’dan, kefaletle bırakılacağı, ceza almaycağı, hatta milyarlarca sterlin tazminat kazanacağına ikna edilerek Londra’ya gelmesi sağlanan Asil Nadir, Polly Peck savcılarının 13 örnek hırsızlık suçlamasından, Old Bailey mahkemesinden ömür boyu hapsi beklenirken, 28,8 milyon sterlin çalmaktan 10 yıl hapis cezasıyla kurtuldu.

İngiliz Basını olayın peşinde

The Guardian gazetesi 22 Ağustos 2012 tarihli sayısındaki (https://www.theguardian.com/business/2012/aug/22/asil-nadir-fraud-380m-sfo) Simon Bowers ve Rajeev Syal imzalı makalede, 180 sayfalık iddianameden; Polly Peck-Asil Nadir davasını böyle özetlerken, yüz milyonlarca sterlinin kaçırılma, çalınma, dolandırıcılık, pilotu Peter Dimond ve para transferinin birkaçında yardımcı olan Elizabeth Forsyth kaçtıkları İngiltere’ye geri dönerek yargılanıp ceza aldığını belirtir.  380 milyon sterlinin İngiltere dışına dolandırıcılık yaparak aktarma işinde belgelerde imzası olan bir numaralı kişi Ersin Tatar ise İngiltere tarafından tanınmamış bir bölge olan ve dolayısıyla SFO'nun erişemeyeceği, Türkiye'ye ve Türk işgali altındaki Kuzey Kıbrıs'a gittiği için yakalama ve yargılama yapılamadığını tesbit etmektedir. Üstelik, 24 milyar dolarlık bir şirket neredeyse 24 saat içinde ortadan kalktığı, bir ay sonra şirketin 550 milyon sterlinlik borç aldığı, Nadir veya ortaklarının, işbirliği yaptıklarının çıkarları için Londra’dan Kuzey Kıbrıs’a yüz milyonlarca sterlinin kaçırıldığı tesbiti yapıldı. Yine yalanlar, komplolar, sahtecilik, tartışmalı siyasi bağışlar, bakanlık istifası, adli yolsuzluk iddiaları, SFO üzerine oyunlar, araziler, rüşvetler davanın farklı bir cephesi oluşturmakta.

İngiltere’ye göre; Türk işgali altındaki Kuzey Kıbrıs, İngiltere tarafından tanınmamış bir bölge olması dolayısıyla, İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi’nin erişemeyeceği bir coğrafya olduğu için yakalama kararı çıkartıp, Ersin Tatar’ı talep edemiyor. Öyle ki; Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs’dan talepte edilse, İngiltere KKTC’yi tanımış olacak. 

Yine aynı kaynakların iddiasına göre, Polly Peck'in fon yönetimi yardımcısı ve mâlî müşaviri olarak görev yapmış, mâlî konulardan sorumlu yetkilisi olan, Londra’dan para transferi, zimmete para geçirme, dolandırıcılık, hırsızlık suçlarının bir (1) numaralı sanığı, yolsuzluk evraklarında imzası olan ve İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi tarafından Asil Nadir'in ana yardımcıları arasında seçilen Ersin Tatar için dünyadaki en güvenli bölge Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.  Aynı konuda beraber çalıştığı arkadaşları yargılanıp ceza alırken; Ersin Tatar’ın 30 yıldır, yurt dışına çıkmaması Londra’ya götürülüp yargılanmaması ve güvenliği için doğru bir karar oldu.

 

BBC: ERSİN TATAR İÇİN EN GÜVENLİ BÖLGE KKTC TOPRAKLARI

BBC’den Clive Coleman tarafından 22 Ağustos 2012 tarihinde yazılan makalede (https://www.bbc.com/news/uk-19209687); Asil Nadir, 20 yıldan fazla bir süre Polly Peck’den 29 milyon £ çalmaktan suçlu bulundu. Polly Peck International’dan yüz milyonlarca paund paranın çalındığı iddiasıyla yargılanan Nadir, ülke dışına kaçıran pilot Peter Dimond’a göre, karizmatik ve tehlikeli biriydi.

Asil Nadir savunmasında; “Benim gibi insanları anlamalısınız. Kıbrıs bir İngiliz sömürgesiydi ve çocukluğumdan beri her zaman İngiltere'ye gelmeyi, bu ülkede yaşamımı sürdürmeyi istemiştim.” der.

Eylül 1990’da, Asil Nadir’in Mayfair’deki yönetim ofisine Ağır Dolandırıcılık Ofisi (SFO) tarafından baskın yaptığı sırada ifadesi alınan Ersin Tatar; “Nadir'in izole edilmiş Türk kontrolündeki topraklarda birçok kişi için bir kahraman olduğunu, çok güçlü, çok karizmatik adam olduğunu, karşısına çıktığında adama meydan okuyamadığını, çok güçlü olduğunu, sorgulayamadığını” söylüyor.

SFO’yu kaçırılan paraların izini sürmekte ve Asil Nadir’in kaçışını önleyememekte başarısız bulan BBC’den Clive Coleman; “Nadir, iade edilemediği kuzey Kıbrıs'a ulaştı, çünkü Türkiye tarafından tanınan bir ülke olan KKTC vatandaşıydı.” tesbitini yapıyor.

Ersin Tatar’ın daha ihtiyatlı olduğunu, duruşmaya Nadir'in ana yardımcılarından biri olarak seçildiğini ve Londra'dan yasadışı yollardan para transferini organize ettiğini kaydeden Clive Coleman, şu tesbitlerle konuyu bağlıyor: “Diğerlerinin yapamayacağını, çok kısa bir sürede başarmak isteyen bir adamdı. Ama açıkçası onun tutkusu, belki de güçlü egosu ve bu tür bir adam için diğer karizmatik özellikleri, onun başını derde sokmasına sebep oldu." BBC’den Clive Coleman’ın tesbitine göre; KKTC’yi devlet olarak tanımayan İngilte, Türk işgali altında kabul ettiği Kuzey Kıbrıs’dan suçluların iadesini talep edemiyor. Hırsları yüzünden başını derde sokan Ersin Tatar’ın iadesinin istenebileceği bir devlete gitmesi bekleniyor. Ancak, Tatar için en güvenli bölge KKTC toprakları.

 

BBC: ERSİN TATAR, YOLSUZLUK BELGELERİNİ YIRTIYOR

BBC’nin 2 Mayıs 2012 tarihli haberine (https://www.bbc.com/news/uk-17929978) göre; Asil Nadir’in elemanı Ersin Tatar, 1990’da şirkete yapılan baskın sırasındaki polis araması sırasında Polly Peck yolsuzluğunda transfer edilen paranın kanıtını parçaladı.

İddianameye göre; Polis Dedektif Müfettişi Michael Hawkins, mahkemeye Ekim 1990'daki baskında, Polly Peck International'ın şirket sekreterinin kendisine yırtık kağıt parçaları içeren bir zarf verdiğini ve şirketin Fon Yönetimi Yardımcısı Ersin Tatar tarafından parçalandığını söyledi. Bunun üzerine Ersin Tatar'ı güvenlik görevlisinin odasında gördüğünü ve onunla kağıt parçaları hakkında konuştuğunu anlattı. İddianamede; Tatar'ın, Asil Nadir'e paranın dürüst olmayan yollarla kaçırılmasına yardım ettiği ve Polly Peck patronuyla yakın bir çalışma ilişkisi içinde olduğu iddia edilmekte.

 

Polis Dedektif Müfettişi Michael Hawkins’ten suçüstü:

Polis Dedektif Müfettişi Michael Hawkins, mahkemeye Ersin Tatar ile aralarında geçen konuşmayı aktarıyor.

Müfettiş: “Kağıdı neden yırttın.”

Tatar: "Önemli değil."

Polis Dedektif Müfettişi: “Neden önemsiz bir kağıt parçasını gizlemek istedin.”

Tatar: “Bunu evrak çantasında bulmanı istemedim.”

Dedektif Hawkins: "Bu kağıdı küçük parçalara ayırdığınıza göre, önemli olması gerekiyor. Kağıdın ne olduğunu söyle."

Tatar: “Önemli değil.”

Hawkins: “Görüşme yaptım ve olayla ilgili sorunların farkındayım. Ciddi bir belaya girebilirsin, bana ne olduğunu söyle”

Tatar: “Nadir adına Northern Cyrpus'a para transferi yapacaklar.”

Hawkins: “Konuyla ilgili daha sonraki bir tarihte konuşman gerekiyor.”

 

İngiltere Ülke mülkünün Satılması

Savcılık yapan Gareth Patterson, mahkemeye, yırtık kağıt parçalarının polis tarafından birleştirildiğini söyledi. Ersin Tatar'ın adının ve adresinin yer aldığı Barclays banka hesap özetlerinin ayrıntılarında, 1990'da Asil Nadir’in bankası Impexbank'a yapılan mali transferleri açıkladı.

Hawkins, mahkemeye 19 Eylül 1990'da South Audley Management'ın ofislerinde yaptığı bir aramada, savcılığın Asil Nadir'in dürüst olmayan işlemlerde bulunmasına yardım ettiğini iddia edilen Elizabeth Forsyth'in ofisinde bulunan belgeleri anlattı. (Forsyth, önce kaçtı, sonra İngiltere’ye getirilip cezalandırıldı.) Hissedarlar, milyonlarca sterlin tutarındaki İç Gelir'in gecikmiş vergilerinin de verilmeyerek ülkeyi zarara uğrattığı kayıtlara girdi. Polly Peck hissedarları ve İngiltere, kendisini dolandırarak zarara uğratan Ersin Tatar’ın peşini bırakmayacakları ve uygun bir zaman ve zemin beklenmekte.

BBC; Tatar, 1987-1990 arası 150 milyon sterlin çaldı

BBC’nin 27 Ocak 2012 tarihli yazısında; İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi, Kuzey Kıbrıs’a bazı görevlilerini araştırma yapmak için gönderiyor. 150 milyon sterlinin izini takip etmenin mümkün olmadığını, bir kara delik oluşturulduğunu tesbit ediyorlar. (http://www.bbc.co.uk/news/mobile/uk-16757185#sa-link_location=more-story-1&intlink_from_url=https‰3A‰2F‰2Fwww.bbc.com‰2Fnews‰2Fuk-17929978&intlink_ts=1571561609083&story_slot=1-sa)

27 Ocak 2012 tarihli BBC haberinde, Savcı’nın; Asil Nadir’in borçlarını ödemek için 1987-1990 yıllarında 150 milyon sterlin çaldığını açıkladı. (http://www.bbc.co.uk/news/mobile/uk-16686197#sa-link_location=more-story-2&intlink_from_url=https‰3A‰2F‰2Fwww.bbc.com‰2Fnews‰2Fuk-17929978&intlink_ts=1571561716692&story_slot=1-sa). Çalınan yüz milyonlarca sterlinin taransferindeki birinci dereceden sorumlu kişi Ersin Tatar.

THE GUARDİAN’DA İŞİN PEŞİNDE

The Guardian’a göre: SFO danışmanı Philip Shears, Old Bailey'deki jüriye, Polly Peck davasındaki büyük gecikmenin sebebini şöyle açıkladı: “1993 yılının sonlarında yargılanacaktı ancak 1993 Mayıs'ında ülkeden kaçarak Kuzey Kıbrıs'a gitti, yargıdan kaçtı. Ancak Ağustos 2010’da geri döndü."  "Asil Nadir, 1990 Haziran sonuna kadar yüz milyonlarca sterlin çalmıştı."

Savcılık, Nadir'in gizlice Polly Peck fonlarını küçük bir grup yardımcısının yardımı ile yurtdışı çıkardı. Bunlar arasında Nadir'in özel ve aile işlerini Berkeley Meydanı'ndaki ayrı bir ofisten yöneten Elisabeth Forsyth ve finans departmanındaki iki kıdemli Polly Peck çalışanı - baş muhasebeci John Turner ve fon yönetimi yardımcısı Ersin Tatar vardı.

Ersin Tatar’ın, JohnTurner'den Londra'daki bankalardan 100.000 £ tutarında nakit para toplayıp getirmesini ve bunlardan Asil Nadir’e bahsetmemesini ve “ağzını kapalı tut” dediği iddianamede yer aldı. (http://www.execreview.com/2012/01/asil-nadir-finally-comes-to-trial-22-years-after-polly-peck-collapsed/) Ersin Tatar, 1990’da İngiltere’den kaçmamış olsaydı o zaman yargılanacaktı. Ancak, kayıtlardan; İngilizlerin, kendi hesabına da bazı nakit aktarmalar yaptığı anlaşılan Tatar’ın yollarını sabırla gözlediği anlaşılmakta. Yapılan bir polly Peck makale çalışmasında; Muhasebecilerin Ortak Disiplin Mahkemesi tarafından bağımsız bir soruşturma yapıldığı, 150 milyon sterlin civarındaki paranın nereye nasıl aktarıldığı, İngiltere dışında çok sayıda devlete de dallarının uzadığı, dünyanın birçok yerinde bu büyük uluslar arası yolsuzluğun araştırıldığı görülmekte. (https://www.revolvy.com/page/Polly-Peck?cr=1)


Haber: Baki AYDIN


Kaynak / Editör: Okunma 719

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

HİLMİ ŞAHİN YAZIYOR!....
MHP’Lİ BAŞKAN’DAN SERİK ZİYARETİ
Alanya Ülkü Ocakları Hız Kesmiyor
YÜCEL'DEN DUYGULANDIRAN YARDIM
KKTC BAŞBAKANI KRİMİNAL ÇIKTI
Türkiye karanlığa gömüldü
Gençlik Kolları Başkanı ABDULLAH MİNTA oldu
SAPAN “Sahte usta ve çakma çırağı halkı aldattı”

Diğer Haberler

ERTUGAN’DAN SEMİH YALÇIN’A CEVEP
EĞİTİM ÜSSÜ GÖYNÜK
HALKLA İLŞKİLER SEMİNERİ
AKSOY : “HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ”
KEMERDE BAYRAM HAREKETİ
KUMLUCA'DA TSE-ISO 10002
YÖRÜKLER DEVLETİMİZİN EMRİNDE
İL KOORDİNASYON TOPLANTISI
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE ORTA YOL BULUNMALI

17.11.2019 21:23:19

Bu haftaki köşe yazımın ana konusu giyim pazarları. A..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN GÖÇ MERKEZİ ANTALYA

03.11.2019 11:49:26

Antalya Türkiye’nin en çok göç..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


DSP MURATPAŞA İLÇE BAŞKANI YİNE SORDUDSP Muratpaşa İlçe başkanı Murat Kat yaptığı açıklama'da hem ..
En Çok Okunanlar
KAZANAN TÜRK-ALMAN DOSTLUĞU OLDU
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediyesi’nin destekl.. Kemer esnafından Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edil.. KKTC BAŞBAKANI KRİMİNAL ÇIKTI Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Cyprus Mail, KKTC Başbakanı Ersin Tat.. KURSAĞIMDA İNTİKAM, ANTALYA'DA “MOTOR“ DEDİ Senaryosu ve  Genel Yönetmenliği Murat Denizli'ye ait olan Kursağ.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
16°°C - 26°°C
Pazartesi
15°°C - 23°°C
Salı
15°°C - 23°°C
Çarşamba
14°°C - 22°°C

Günün Sözü


İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23

UA-73076831-1