Bugün - 17 Kasım 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   26°°C
 
TÜRKİYE MOTODRAG ŞAMPİYONASI KEPEZ’DEKepez Belediyesi’nin Odabaşı Mahallesi’nde açtığı Kepez ..
ŞİKAYET DİLEKÇESİNDE YOK YOK!

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen şikayet dilekçesinde Kredi Yurtlar Kurumu yöneticileri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yöneticileri, Alanya ve Gazipaşa yurtları yöneticileri hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan tacize kadar bir çok ciddi suçlamalar yer aldı.

Güncel Haberi - 31 Ekim 2019 Perşembe

(20:42)

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen şikayet dilekçesinde Kredi Yurtlar Kurumu yöneticileri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yöneticileri, Alanya ve Gazipaşa yurtları yöneticileri hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan tacize kadar bir çok ciddi suçlamalar yer aldı.

2017, 2018 ve 2019 yıllarında görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma gerekçesiyle Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Turgut Erşan, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Alanya Yurt Müdürü Selim Beyhan, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Türker Özay, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü İ. Özkan Pehlivan, KYK Antalya eski İl Müdürü Mustafa Sabri Ak hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet edildi.

SUÇ DUYURUSUNDA NELER VAR?

İşte Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusundaki ilginç detaylar:

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA İDDİASI: Yeni açılacak olan Gazipaşa yurdu ve Alanya’da ki yeni blok için gerekli olan mutfak malzemesi il müdürlüğünce açık ihale yapılmadan il müdürü tarafından Aydoğanlar isimli bir firmaya verilmek istendi. İl müdürü bu firmayla anlaştığı için pazarlık ihale yöntemiyle bu firmaya verilmeye çalışılmış ancak firmanın idari şartnamede geçici teminatın yatırtılabileceği ıban numarasının idare tarafından yanlış yazılmasından dolayı geçici teminatı yatırtamamasından dolayı ihale iptal edilmiştir. Ancak il müdürünün işi bu firmaya vermekteki ısrarından dolayı iş tekrar pazarlık ihalesine çıkartılmış bu sefer her şey yolunda gitmesine rağmen firmanın ihale işlerinden anlamaması veya başka sebeplerden dolayı firma ihale tarihinde vergi borcu olmasından dolayı sözleşme imzalayamayacağından ve firmanın geçici teminatının irat kaydedileceğinden dolayı yine il müdürü devreye girerek firmayı kurtarmak için ihale idarece yeniden iptal edilmiş ve firmanın geçici teminatı kurtarılarak firmaya iade edilmiştir.

DOĞRUDAN TEMİNLER: İl Müdürlüğünce yakın yurtlar için alımı yapılacak olan mobilyaların bir kısmı piyasadan doğrudan temin yöntemi ile doğrudan temin limitine çok yakın bir tutarda, bir kısmı da DMO’dan alınarak yine iş bölünmüştür. Oysa ki aynı malların ya tamamı açık ihale yöntemiyle piyasadan ya da DMO’dan alınmalıydı.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA: Alanya Yurt Müdürü Selim Beyhan’ın FETÖ'den geçme yurtlardan bir takım eşyaları alıp evine götürdüğü bu konu üzerine kurumunuzun müfettiş gönderdiği ancak müfettiş ile birlikte yurt müdürünün anlaşarak eşyaları yeniden temin ederek yurda gece yarısı sokarak denetimde var gösterildiği. Bu durum memur arkadaşların bir çoğu tarafından da bilinmektedir. Hatta eşyaları hem lokanta kantin işletmesi personeline rica ederek ve ne maksatla yurda eşya soktuğunu söylemeden gece saatlerinde araçla mutfak kapısından yurda sokturmuştur.

GRİFT İLİŞKİLER: İl müdürlüğüne her iki yurdun mutfaklarının birleştirilmesi yönündeki talepler yazılı olarak iletildi. İl müdürlüğü de bu talepleri yazılı olarak ret etti. Ancak yeni firma ile sözleşme yapıldıktan sonra işe bile başlanılmadan mutfaklar birleştirilerek işe başlatıldılar. Daha önce izin verilmezken neden yeni firmaya izin verildi? Acaba kurum kişiye özel mi çalışıyor?

USULSÜZLÜK: İl müdürlüğünce yapılan birçok organizasyon işinde usulsüzlükler her yerde konuşulmakta. Mesela 2018 yılında yapılan kış kampında iş yapıldıktan sonra teklif alınıp onay alındığı hatta buna imza atacak memur bulmakta çok zorluk çekildiği. Bu iş Musa Kalay adlı şahısa veya firmasına resmen peşkeş çekilmiştir. O dönem il müdür vekili olan Turgut Erşan’ın daha önce Kepez İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü yaptığı dönemde yine milli eğitime bağlı bir okulda kantin işleten Musa Kalay ile yakınlığı tüm Antalya kamuoyunca bilinmektedir. Hatta bu yakınlık o kadar ileri seviyededir ki Musa Kalay küçük işletme lokanta – kantin işletmesine başvuru yapmış Turgut Erşan’da tüm başvuru yapan firmaların dosyalarını gizli evrak olmalarına rağmen Musa Kalay’a ait araçla birlikte Ankara’ya genel müdürlüğe teslim etmeye gitmişler yolda sosyal medya üzerinden canlı yayın yapacak kadar da cüretkâr davranmışlardı. Bu olay da o dönemde yerel basında yer almış ve Turgut Erşan bu olayı da örtbas etmişti.

REKABET ORTAMI OLUŞTURMAMAK: İl müdürlüğü tarafından açık ihale usulü ile yapılan kamp organizasyon ihalelerinde birleşmeden önce de olduğu gibi kamu ihale genel tebliğine tamamen aykırı bir şekilde istenilen iş deneyim belgesi rekabeti, şeffaflığı herşeyi hiçe saymaktadır. İşin içinde bir çok iş varken (mesela yemek, fotoğraf çekimi, taşıma) ve bunlardan sadece birine ait iş deneyim belgesi istenebilecekken il müdürlüğü her yıl aynı iş deneyimi isteyerek işi her yıl aynı firmanın veya aynı firmanın partner (kardeş) firmalarının almasını sağlamakta ve rekabet ortamı oluşturmadığı için devleti bilerek zarara uğratmaktadır.

TACİZ İDDİASI: İl müdürlüğümüze bağlı yurtlarda müdürlük görevi yapan Fatih Yıldız’ın taciz olaylarından dolayı Muratpaşa Yurt Müdürlüğü’nde ki görevlendirmesinin sona erdirilmesi için gönderilen talimatın il müdürlüğü tarafından kanuni tebliğ sürelerinin sonuna kadar bekletilip, bekletilmediği ivedilikle uygulanıp uygulanmadığının araştırılması?

MEVZUATA AYKIRI DAVRANMA: Son zamanlarda birleşimden sonra idari işler birimi tarafından sürekli aynı türden malzemelerin satın alması yapılırken işler parça parça çıkartılmakta doğrudan temin limitini geçecek işler bölünerek işler sürekli doğrudan teminle yürütülmekte ve kamu ihale genel tebliğinde belirtilen kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ilkesi göz ardı edilmektedir. Sadece hırdavat vb malzemeler için 2019 yılbaşından bu yana defalarca piyasa değerlerinin çok çok üzerinde fiyatlarla aynı firmadan alınması buna en iyi örnektir. Hırdavat malzemeleri alınırken ihtiyaçların belirlenip teklif toplama işlemi yapılması gerekirken aynı firmadan sürekli mal alınarak firmaya borçlanılmakta borç doğrudan temin limitine ulaşınca yasal prosedürü yerine getirebilmek için firmadan 3 teklif istenilmekte ve ödeme yapılmaktadır. Kanunun elverdiği bir şey den yararlanabilmek için kanunsuz işler tesis edilmektedir. Ayrıca piyasadan doğrudan temin için teklifler toplandıktan sonra ilgili birim müdürü tüm tekliflere bakarak yakınlarından veya tanıdığı firmalardan en düşük teklifin altında teklif alması ve işi bu firmaya vermeyi adet haline getirmesi de kamu ihale genel tebliğinin şeffaflık ilkesine tamamen aykırıdır.

DEVLETİ ZARARA UĞRATMA: Muratpaşa, A. Hamdi Akseki ve Korkuteli yurt müdürleri ile idari işler şube müdürlerinin 2017 yılı sonları veya 2018 yılı başlarında değiştirilerek merkez de bu değişikliği yapabilecek müdürler varken, Korkuteli’nden müdür görevlendirip, Korkuteli'ne de başka bir müdür görevlendirerek ve bunların birçoğu asil müdürken yolluk, harcırah gibi ödemeler yapılarak devlet bilinçli olarak zarara uğratılmıştır.

USULSÜZLÜĞE GÖZ YUMMAK: Akdeniz Yurdu Lokanta Kantin işletmesi Ömer Kara tarafından yapılmaktayken vekil olarak Evsal Doğu’yu tayin etmesi üzerine resmen Akdeniz Yurdu lokanta kantin işi Gölkar Ltd. Şti.’ye alt yükleniciye verilmiş gibi çalıştırılmış buna da hem yurt, hem de il müdürü Mustafa Sabri Ak ve Turgut Erşan sessiz kalarak çanak tutmuşlardır.

Haber: Mehmet AKYOL


Kaynak / Editör: Okunma 127

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

HEYELAN BÖLGESİNDE İNCELEME
Günısı kenti Antalya
BATIK GEMİ GÜN IŞIĞINA ÇIKTI
BÜYÜKŞEHİR SÜRGÜNLERİ İNCELEMEDE
Antalya'da Onbinler Hükümeti İstifaya Davet etti
MANAVGAT'TA Bir Babanın Dramı
İŞSİZLERE MÜJDE
Çirkin manzaraya son

Diğer Haberler

KAŞ PATARA STUTTGART'TA TANIDILDI
GAZETE AKDENİZ SAYI 45
Yeni formalar görücüye çıktı
BELİRSİZLİK ESNAFA YARAMIYOR
ÇETİN; VALİ'YE YÜKLENDİ
ÖĞRENCİLERİN AĞAÇ SEVGİSİ
ALANYA YENİ OTOBÜSÜNÜ SEÇTİ
Haftalar Sonra Alanyaspor- Tokatspor: 4-1
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE ORTA YOL BULUNMALI

17.11.2019 21:23:19

Bu haftaki köşe yazımın ana konusu giyim pazarları. A..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN GÖÇ MERKEZİ ANTALYA

03.11.2019 11:49:26

Antalya Türkiye’nin en çok göç..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


DSP MURATPAŞA İLÇE BAŞKANI YİNE SORDUDSP Muratpaşa İlçe başkanı Murat Kat yaptığı açıklama'da hem ..
En Çok Okunanlar
KAZANAN TÜRK-ALMAN DOSTLUĞU OLDU
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediyesi’nin destekl.. Kemer esnafından Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edil.. KKTC BAŞBAKANI KRİMİNAL ÇIKTI Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Cyprus Mail, KKTC Başbakanı Ersin Tat.. KURSAĞIMDA İNTİKAM, ANTALYA'DA “MOTOR“ DEDİ Senaryosu ve  Genel Yönetmenliği Murat Denizli'ye ait olan Kursağ.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
16°°C - 26°°C
Pazartesi
15°°C - 23°°C
Salı
15°°C - 23°°C
Çarşamba
14°°C - 22°°C

Günün Sözü


Hiddet, azgın bir ata benzer, haline bırakılırsa kendi ateşiyle yıpranır.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,31

UA-73076831-1