Bugün - 17 Ekim 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   27°°C
 
BU FİRMALARDAN SAKIN YEMEYİN İÇMEYİN!Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün, insan sağlığını tehlikeye d&..
30 milyarlık ‘İVME’

(15:29)

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Mayıs ayı Meclisi, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında toplandı. ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, ekonomiye, tarıma yönelik açıklamalarda bulundu. Sektörel konularda konuşan Meclis Üyesi Hakkı Ergin Civan ise, Antalya’ya çok ciddi oranda turist geldiğini hatırlatarak, yöresel lezzetlerin ülkeye gelen turistlere tanıtılması için kampanya başlatmak istediklerini duyurdu. ATB’nin konuya öncülük etmesinin önemine değinen Civan, “Hedefimiz, Antalya’ya özgü ürünlerin bedelsiz olarak dağıtılması. Bu konuda sektördeki arkadaşlarımızla da görüşmeye vardık.  Onlar da elini taşın altına koymayı kabul ettiler. Lokum, reçel gibi ürünler dağıtılabilecek. Bunun hem tanıtım imkanı hem de ekonomik fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Her gelen potansiyel bir müşteri aynı zamanda. Bu konuda bazı arkadaşlar bana ulaştı. Biz gerekeni yapmak için hazırız. ATB’nin desteğini bekliyoruz” dedi.

YÖREX mutlu etti 

ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75’inci Genel Kurulu’na ATB yönetim kurulu başkanı, meclis başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve delegelerle birlikte katıldıklarını hatırlatarak, Borsa olarak genel kurul boyunca Antalya’nın yöresel lezzetlerini ikram ederek tanıtım yaptıklarını ifade etti. Genel kurulda ekonomiye odaklanılması ve icraat dönemine girilmesi mesajının iletildiğini anımsatan Bülbül, Borsa’nın da önerisi olan biriken KDV alacaklarının takvime bağlanarak ödenmesi, peşin verginin kaldırılması, kalkınma ajansları kaynaklarıyla belediyeler yerine özel sektör yatırımlarının desteklenmesi, tarım ve hayvancılık politikalarının tüm tarafların görüşleriyle oluşturulması ve kıdem tazminatı gibi birçok konu ve sorunun TOBB Başkanı tarafından ifade edildiğini belirtti. YÖREX’in ödül almasından dolayı mutlu olduklarını aktaran Bülbül, ATB’nin, bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Oda ve Borsa Proje Yarışması’na YÖREX ile katıldığını aktardı. Bülbül, “YÖREX’in 123 proje arasından ödüle layık görülmesi bizleri mutlu etti. Ödülü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ın elinden almak ise projemizi daha fazla geliştirmek ve yaygınlaşmak için bizlerde ilave motivasyon yaratmıştır” diye konuştu.

 

Tarım Şurası iyi bir fırsat 

Bu yıl Cumhurbaşkanı tarafından sert ekmeklik buğdayın ton başına 1.350 liradan alınacağı, arpanın ton fiyatının da 1.100 lira olarak belirlendiğini hatırlatan Bülbül, fiyatların normale yakın olduğunu söyledi. Üreticilerin önümüzdeki yıl daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Bülbül, “Hububat sektörel analiz toplantımızda da gündeme geldiği gibi sosyal yardımların kırsalda üretim yapan genç ve kadın üreticiler başta olmak üzere üretene yönelik planlanması ve üretimde kaliteyi, verim artışını ve sürekliliği sağlamak için sertifikalı tohumluk desteğinin artırılarak devam ettirilmesi son derece önemlidir” ifadelerini kullandı. Tarım Şurası’nın iyi bir fırsat olacağını hatırlatan Bülbül, halkın ucuz ve güvenilir gıdaya erişebilmesi için daha fazla üretilmesi gerektiğini, kırsalda yaşamanın cazibesini artıracak ve üretim yapma motivasyonunu yükseltecek yeni bir modele ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bülbül, “Şura’dan beklenilen faydanın sağlanabilmesi için bölgelerin kendine has kırsal ve tarımsal özelliklerinin, üstün ve zayıf taraflarının ayrı ayrı dikkate alındığı, kendi içinde gerçekçi bilgilerle irdelendiği alt çalışma gruplarının raporlarından etkili bir şekilde faydalanılması gerektiğini önemle belirtmek isterim. Bu çalışma grupları her bölgede ayrı ayrı oluşturulmalıdır. Günceli anlatan alan araştırmalı ve yapıyı anlatan zaman serisi araştırmalı niteliğinde bölgesel raporlar hazırlanmalıdır” şeklinde konuştu. 

Böcek’e fayton teşekkürü 

Halil Bülbül, TOBB’un katkılarıyla Ramazan ayında 938 adet gıda yardım paketinin üyeler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını aktararak, “Yardımlarımızı veren elin alan eli görmediği şekilde hassasiyetle ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığınız için hepinize teşekkür ediyoruz” dedi. Bülbül, Antalya’da faytonculuğun sonlandırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayarak, “Hem hayvan haklarına aykırı olan hem de Antalya’nın gözbebeği Kalekapısı’nda kötü koku ve görsel kirliliğe neden olan faytonculuğu sonlandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek’e teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 İVME Paketi 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME Finansman Paketi’ni de değerlendiren Bülbül, paketin 3 ana faaliyet alanından birinin tarım olduğunu belirtti. İleri, Verimli, Milli Endüstri kelimelerinin baş harflerinden oluşan İVME Paketi’ndeki tarım sektörü alt başlıkları ise seracılık, soya, mısır, ayçiçeği üretimi, hayvancılık-yem bitkisi üretimi ve birlikte ekipman paketi olarak tanımlandığını kaydeden Bülbül, bu üç ana faaliyet alanına toplam 30 milyar liralık finansman desteği sağlanacağını bildirdi. Bülbül, "Üç ana faaliyet alanına 30 milyar liralık finansman desteği sağlanacak. 213 milyar liralık tarımsal milli geliri olan sektörümüzün bu finansman desteği ile ivmelenmesini beklemekteyiz” dedi. ATB Meclisinde meclis üyeleri sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Kaynak / Editör: Okunma 145

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

GOJİBERRY ANTALYA’DA
AOSB 2015’TE 100 BİN ÇİÇEK ÜRETİP DİKTİ
ATSO Akademi’den İnsan Kaynakları Eğitimi
ANTALYA OSB’DEN GÖRKEMLİ TÖREN
MUSTAFA BALBAY'A SEVGİ SELİ
BTB Başkanı Başar: Belediye olarak destek verin
BÜYÜKŞEHİR’DEN SERİK’TE KAT ARTIŞINA “EVET”
Baydöner, Antalya’daki Şube Ağını Genişletiyor

Diğer Haberler

Büyükşehir bayrama hazır
KEMİAD?DAN ÖDÜL TÖRENİ
GATAB Emekçilerindir, Siyasi Malzeme Yapılamaz
Eto'o Antalyaspor'a imza attı
Müzeye yasal engel
YAMAÇ PARAŞÜTÜ KEYFİ
EV ALDILAR BAŞLARINA GELMEYEN KALMADI
KEMER KARARINI VERMİŞ
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN SiYASET DEĞiL DALLAS OLMUŞ

06.10.2019 23:21:05

Siyaset Turkiye'de olduğu gibi Antalya'da da deyim yerindeys..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KARALAMA KAMPANYASI TUTMADI Orman işletme şefine siyasi mobbing tepkiye neden oldu. Alanya Orman..
En Çok Okunanlar
İyi Parti, Konyaaltı'ndan büyümeye başladı İyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanlığı, Konyaaltı Kent Meydanı'nda &uum.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
19°°C - 27°°C
Cuma
18°°C - 27°°C
Cumartesi
20°°C - 26°°C
Pazar
18°°C - 27°°C

Günün Sözü


Nimete kavuşanların inkarından sakının.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14

UA-73076831-1