Bugün - 17 Ekim 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   27°°C
 
BU FİRMALARDAN SAKIN YEMEYİN İÇMEYİN!Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün, insan sağlığını tehlikeye d&..
250 bin dolara hem konut hem vatandaşlık

Türkiye'de yabancılara konut satışında vatandaşlık hakkı veriliyor olması, konut ve gayrimenkul satışını artırdı.

Güncel Haberi - 23 Mart 2019 Cumartesi

(10:18)

Türkiye'de yabancılara konut satışında vatandaşlık hakkı veriliyor olması, konut ve gayrimenkul satışını artırdı. 250 bin dolar karşılığında konut veya gayrimenkul satın alan yabancılar Türk vatandaşı olabiliyor ama sektördeki birçok firma bilgi sahibi değil. Yabancılara gayrimenkul satışı yapan firmaların ihracatçı sayılması da talep ediliyor.

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Consturaction Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, 250 bin dolar değerinde bir mülk edinen yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanınması hakkında birçok firmanın bilgi sahibi olmadığına işaret etti. Selman Özgün, REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ve yeni konut fiyat endeksi kapsamında sunulan veriler irdelendiğinde 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6,1 düzeyindeki yabancılara konut satış oranının, 2018'in son çeyreğinde yüzde 15 düzeyine ulaştığını söyledi.

 

250 BİN DOLARA VATANDAŞLIK

 

Geçen yıl eylül ayında Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, yabancı yatırımcıların en az 250 bin dolar değerinde mülk edinerek Türk vatandaşlığı almasının mümkün hale geldiğine işaret eden Özgün, “Bu sevindirici değişiklik sonrasında yabancılara konut satışında ciddi artış yaşanmaya başladı. Bu düzenleme, en az 500 bin dolar yatırım yapan veya bankaya yatıran şahıslar veya en az 50 Türk vatandaşına iş sağlayan yabancılar için de geçerli. Ayrıca yeni yönetmeliğe göre yabancılar KDV ödemeden gayrimenkul satın alabilecek. Fakat bu gayrimenkulleri en az 1 yıl boyunca satamayacak" diye konuştu.

 

YENİ DÜZENLEME SATIŞLARI ARTIRDI

 

Yeni düzenlemenin satışlarda olumlu etki oluşturduğunu belirten Özgün, 2019'un şubat ayında ise ülkemizde yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 olduğunu söyledi. Özgün, “Yabancılara konut satışlarında, Şubat 2019'da ilk sırayı 1440 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 672 konut satışı ile Antalya, 196 konut satışı ile Ankara, 192 konut satışı ile Bursa ve 138 konut satışı ile Yalova izledi. TÜİK verilerine göre 2018 yılında ülke uyruklarına göre, Türkiye'de yabancılara yapılan konut satışlarında en çok konut alan ilk 10 ülke sırasıyla Irak, İran, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt, Afganistan, Almanya, Ürdün, Azerbaycan ve İngiltere" dedi.

 

GAYRİMENKULU ALANIN EŞİ VE ÇOCUKLARI DA VATANDAŞ OLABİLİYOR

 

Son dönemde yaşanan kur artışıyla yabancı yatırımcılar ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar için Türkiye'de yatırımın daha cazip hale geldiğini söyleyen Özgün, “Geliri döviz olanlar için çok avantajlı bir durum ve yeni düzenlemeyle vatandaşlık edinmenin en uygun yolu gayrimenkul satın alma. Piyasada yabancı etkisini şu anda görmekteyiz ve giderek de hissedilir şekilde görülecektir. Gayrimenkulu alan kişinin, eşi ve 18 yaş altındaki tüm çocuklarının da vatandaşlık hakkı kazanması Türkiye'ye yatırımın cazibesini daha da artırıyor" dedi.

 

ANTALYA VE İSTANBUL

 

Yabancılara konut satışı yapan firmaların ihracatçı sınıfına alınması gerektiğini belirten Özgün, bir yabancının konut almasıyla zamanını da Türkiye'de geçirmesini sağladığı, dolaylı olarak da döviz kazandırdığını kaydetti. 4 Mart 2019'da uygulanmaya başlanan yabancıya konut satışında değerleme raporu şartının da yabancı yatırımcının güvenini artırdığını dile getiren Özgün, yatırım potansiyeli açısından bakıldığında ise ilk sıralarda Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara'nın geldiğini söyledi. Antalya ve İstanbul'un özellikle çok önemli olduğunu vurgulayan Özgün, bu iki şehrin dünyadaki tanınırlığının da çok yüksek, ulaşım olanakları, doğal ve tarihi değerleriyle de büyük önem taşıdığını anlattı.

 

VATANDAŞLIK İÇİN 3 YIL ŞARTI

 

Satışlarda üst segment alıcılara hitap edilmesinin önemli olduğunu ifade eden Özgün, vatandaşlık süreci için gerekli şartları şöyle özetledi;

 

“Kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmalı, arsa veya arazinin toplam büyüklüğü 300 bin m2'yi aşamaz ve ayrıca boyutları ilgili mahallenin en fazla toplam yüzey alanının yüzde 10'una kadar olabilir. Bakanlar Kurulu kişi başına düşen oranı artırma yetkisine sahip. Ofis, villa, arsa, daire alımında tüm vatandaşlık başvuru prosedürü aynı. Başvuru sahibinin önceden en az 250 bin dolar veya eşdeğeri TL veya yabancı para tutarı ödemesi gerekiyor. Tapu başvurusundan sonraki tüm süreç İstanbul ve Ankara'da yer alan vatandaşlık bilgilendirme ofislerinde takip edilebiliyor ve 45-60 gün içinde sonuçlanıyor. Toplamı 250 bin dolar birden fazla gayrimenkul de alınabilir ama hepsi için tek başvuru olmalıdır. Vatandaşlık edinilen mülkün satışının tapu sicil kayıtlarına şerh edilmesi gerekiyor ve mülk 3 yıl satılamaz. Ancak Suriye, Ermenistan, Küba, İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşları hariç."


Kaynak / Editör: Okunma 382

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Dikkat! ÜLKEMİZDE SON DURUM,
MİLLİ FUTBOLCU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
MMO'DAN KLİMA UYARISI
Çamyuva’da Bayram Temizliği
Polis Halka DUR dedi
KEMER MHP’DE ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!
VE...KEMER'E MOBESE GELİYOR
ÖĞRENCİLERDEN ŞAHİN’E ZİYARET

Diğer Haberler

Böcek’e “Sanat Tatili” teşekkürü
ALİ GÜRBÜZ KISPET GİYDİ
KEMER ‘Phaselis’e Dokunma’ eyleminde buluştu
ACAR: “AKP ANTALYA SAHİLLERİNDEN ELİNİ ÇEKMELİ”
Vali Altıparmak “Değerler Eğitimi”ni anlattı
ŞAŞIRTAN İSTEK
MHP’ye Katılımlar Dalga Dalga Sürüyor
Manavgat nüfusu 7 bin 289 kişi arttı
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN SiYASET DEĞiL DALLAS OLMUŞ

06.10.2019 23:21:05

Siyaset Turkiye'de olduğu gibi Antalya'da da deyim yerindeys..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KARALAMA KAMPANYASI TUTMADI Orman işletme şefine siyasi mobbing tepkiye neden oldu. Alanya Orman..
En Çok Okunanlar
İyi Parti, Konyaaltı'ndan büyümeye başladı İyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanlığı, Konyaaltı Kent Meydanı'nda &uum.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
19°°C - 27°°C
Cuma
18°°C - 27°°C
Cumartesi
20°°C - 26°°C
Pazar
18°°C - 27°°C

Günün Sözü


İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17

UA-73076831-1